[vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

مدل خطوط سه­گانه­ی جدید انجمن حسابرسان داخلی (IIA)
به­روزرسانی مدل سه خط دفاعی
 
آشنایی با آخرین درک و شناخت به­دست آمده از راهبری و مدیریت ریسک

مدل خطوط سه­گانه با نگاه متفاوتی نسبت به مدل سه خط دفاعی، به تشریح و تقویت اصول بنیادی، گسترش دامنه و بیان نحوه­ی همکاری نقش­های سازمانی برای تسهیل راهبری و مدیریت ریسک مناسب می­پردازد.

این مدل در مورد تمام سازمان‌ها، قابل استفاده است و از طریق توجه به موارد زیر، بهینه‌سازی می‌شود:

  • اتخاذ رویکرد مبتنی بر اصول و تطبیق (تعدیل) مدل با توجه به اهداف و مقتضیات سازمان.
  • تاکید بر سهم مدیریت ریسک در دستیابی به اهداف، ایجاد ارزش و نقش «دفاعی» آن در محفاظت از ارزش.
  • درک مناسب نقش‌ها و مسئولیت‌های مندرج در مدل و روابط میان آنها.
  • انجام اقدامات مورد نیاز برای تضمین هم­سویی فعالیت‌ها و اهداف با منافع اولویت‌بندی شده­ی ذی‌نفعان.

براساس بازخورد به­دست آمده از کارشناسان موضوعی، رهبران فکری شناخته­شده در سطح جهان و بیش از ۲٫۰۰۰ از افراد و سازمان­ها در سراسر جهان، مدل خطوط سه­گانه­ی جدید انجمن حسابرسان داخلی به­طور کامل مورد بازنویسی و به­روزرسانی قرار گرفت تا از این طریق، رویه­های فعلی را منعکس کند و از طریق رهنمودی برای اتخاذ تصمیمات سازمانی، رفتارها و اقدامات برای دست­یابی به نتایج موفقیت­آمیز کمک نماید.

این «بیانیه­ی اعلام موضع» توسط انجمن حسابرسان داخلی در ۲۰۲۰ July منتشر شد و توسط محمد غواصی کناری (دانشجوی دکتری حسابداری، دانشگاه تهران) ترجمه گردید. امید می­رود ترجمه­ی این اثر به به­روزرسانی منابع و اطلاعات فعالان حرفه­ی حسابرسی داخلی کمک نماید.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][button size=”large_rd_bt” url=”http://iaia.org.ir/wp-content/uploads/2020/08/Three-Lines-Model-13990520.pdf”]مدل خطوط سه گانه[/button][/vc_column][/vc_row]