انجمن حسابرسان داخلی ایران

شرایط پذیرش عضویت اعضای حقیقی عادی

اشخاص مشمول جزء (الف) بند (یک) ماده (شش) اساسنامه
بازنگری و مصوب 1398/03/30 هیات مدیره

طبق مفاد اساسنامه هر شخص حقیقی که دارای تمامی شرایط زیر باشد می­تواند به عضویت انجمن پذیرش شود. خاتمه عضویت بنا به درخواست اشخاص یا سلب شرایط، به پیشنهاد کمیته مربوطه یا دبیرکل و صرفا با تصویب هیات مدیره امکان پذیر می­باشد.

 

1) شرایط عمومی

الف) پذیرفتن کلیه مفاد اساسنامه انجمن

ب) عدم محرومیت از حقوق اجتماعی

پ) نداشتن سوء شهرت حرفه­ای، اجتماعی و مالی و اداری و سابقه محکومیت موثر کیفری

 

2) شرایط اختصاصی

 الف) شرط لازم: داشتن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی (لیسانس) از دانشگاه­های معتبر داخل یا خارج از کشور ویا مدارک تحصیلی و حرفه­ای شناخته شده از مراجع معتبر بین‌المللی. مراجع ذیصلاح حرفه­ای بین‌المللی با تشخیص و پیشنهاد کمیته تعیین صلاحیت، آزمون و پذیرش و تصویب هیات مدیره تعیین می­شود.

تبصره: به استثنای مدرک کارشناسی در رشته­های مدیریت، سایر مدارک تحصیلی کارشناسی در صورت داشتن سوابق نظارتی مرتبط با مدارک تحصیلی قابل پذیرش خواهد بود.

 

ب) شرط کافی:

داشتن حداقل 3 سال سابقه کار مفید و تمام­وقت در حسابرسی داخلی یا 6 سال سابقه کار مفید و تمام­وقت در واحدهای نظارتی سازمان­ها و شرکت­های معتبر مرتبط با رشته تخصصی تحصیلی. مبانی تعیین سوابق کاری مفید در حسابرسی داخلی ویا نظارتی و معتبر بودن سازمان یا شرکت و همچنین تطبیق سوابق کاری حرفه­ای در صلاحیت و به تشخیص کمیته تعیین صلاحیت، آزمون و پذیرش ویا دبیرکل است.

تبصره: اشخاصی كه دارای تجارب مفیدی پیش از اخذ مدرک کارشناسی باشند، در صورتی که سوابق آنان در امور حسابرسی داخلی باشد هر سال سابقه كار آنان می­تواند معادل حداکثر 6 ماه سابقه كار و در سایر امور نظارتی، هر سال سابقه كار آنان می­تواند معادل حداکثر 3 ماه سابقه كار، مورد پذیرش قرار می­گیرد. بر این اساس مجموع سوابق کاری این اشخاص حداکثر تا دو سال به عنوان سابقه كار به تشخیص کمیته تعیین صلاحیت، آزمون و پذیرش می­تواند مورد پذیرش قرار ­گیرد.

 

3) موفقیت در آزمون ورودی

متقاضیان عضویت در انجمن، پس از تشخیص صلاحیت توسط کمیته مربوطه و قبولی در آزمون کتبی یا مصاحبه، به عنوان عضو حقیقی (عادی) انجمن محسوب می­شوند. کسب حد نصاب 60 درصد امتیاز جهت قبولی در آزمون ورودی برای عضویت در انجمن الزامی است.

 

3-1. معافیت از آزمون ورودی

افراد زیر می­توانند از معافیت آزمون ورودی برخوردار شوند:

الف) مديران حسابرسی داخلی، یا مدیران نظارتی (مدیران ارشد و مديران فني) شاغل در واحدهای نظارتی سازمان­ها، نهادها و شرکت­های معتبر، با داشتن دست­کم یک سال سابقه مدیریت پس از صدور حکم انتصاب، به تشخیص کمیته تعیین صلاحیت.

ب) اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران که موفق به دریافت کارت عضویت از آن جامعه شده باشند. (به عنوان مدیران حسابرسی مالی).

پ) دارندگان مدارک حرفه­ای معتبر بین المللی، مورد تایید کمیته تعیین صلاحیت.

ت) دارندگان مدرک دکتری کلیه رشته­های تحصیلی، که کتب، مقالات و پژوهش­هایی در خصوص حرفه حسابرسی داخلی یا نظارتی مرتبط ارائه داده­اند و خدمات برجسته­ای را به حرفه حسابرسی داخلی در کشور عرضه کرده­اند یا سابقه مدیریت واحد حسابرسی یا نظارتی مرتبط با گرایش تحصیلی خود را داشته یا دست­کم 3 سال سابقه کار در واحدهای حسابرسی یا نظارتی در زمینه تخصصی خود در سازمان­ها، نهادها و شرکت­های معتبر داشته باشند.

ث) اعضای هیات علمی دانشگاه­ها در رشته ­های مرتبط، با مرتبه استادیاری و بالاتر.

                                             

4) درصورتی­که برخی از متقاضیان، حائز شرایط اختصاصی، طبق مفاد مندرج در بندهای بالا نباشند، به تشخیص کمیته تعیین صلاحیت، آزمون و پذیرش و پس از تایید دبیرکل انجمن، متقاضی می­تواند برای مدتی معین که در آیین­نامه پیش­بینی شده است (حداکثر برای مدت پنج سال) به عنوان کارآموز (همکار) انجمن محسوب شود. لازم به توضیح است که کارآموزان (همکاران) پذیرفته شده موظف به رعایت تمامی ضوابط و مقررات انجمن مرتبط با خود هستند، اما به عنوان عضو انجمن محسوب نمی­شوند.

 

5) پرداخت حق عضویت

بررسی پرونده تقاضای عضویت منوط به پرداخت هزینه ارزیابی پرونده از سوی متقاضی عضویت است و پذیرش نهایی اعضا پس از احراز شرایط و انجام آزمون ورودی، منوط به پرداخت حق ورودیه و حق عضویت وی ظرف مدت یک ماه پس از اعلام نتیجه قبولی عضویت توسط انجمن، از سوی متقاضی عضویت است.

 

مسئولیت نهایی تشخیص صلاحیت و پذیرش اعضا، بر عهده هیات مدیره انجمن است، لذا امور اجرایی تشخیص صلاحیت و تعیین ضوابط آزمون­ها توسط کمیته مربوطه انجام و پذیرش عضویت متقاضی پس از تعیین و پیشنهاد کمیته، با تایید دبیرکل و تصویب نهایی هیات­مدیره اعتبار دارد.

 

 

تصویر مدارک مورد نیاز برای بارگذاری در سامانه عضویت عادی ( حجم عکس آپلود شده نباید از 1 مگا بایت بیشتر باشد)

 1. عکس پرسنلی جدید (پشت زمینه سفید)
 2. کارت ملی
 3. صفحه اول شناسنامه
 4. مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی (لیسانس)
 5. مدارک تحصیلی بالاتر از کارشناسی
 6. گواهی های پیشینه شغلی به همراه احکام انتصاب پست های مدیریتی در حوزه حسابرسی داخلی یا نظارتی در سازمان های معتبر
 7. گواهی اشتغال به کار در حرفه حسابرسی داخلی یا نظارتی در سازمان های معتبر
 8. آخرین حکم انتصاب در خصوص شغل فعلی در سازمان های معتبر
 9. گزارش سوابق بیمه ای دریافتی از سامانه سازمان تامین اجتماعی به تفکیک سال اشتغال و نام سازمان
 10. گواهینامه های مهارت های حرفه ای (خبرگی) معتبر ملی یا بین المللی
 11. گواهینامه های عضویت حرفه ای (خبرگی) در مجامع و تشکل های حرفه ای ملی یا بین المللی
 12. فرم تعهدنامه قبولی و رعایت شرایط عمومی عضویت در انجمن.
 13. فرم تعهدنامه رعایت الزامات آموزش حرفه ای مستمر در زمینه حسابرسی داخلی طی سال آینده

 

عضویت

تمام حقوق مادی و معنوی برای حسابرسان محفوظ است